MM2H (MALASIA MY 2nd HOME)

P1060510-1

Ponieważ Sudoq miała operację, a ja się pochorowałam i od dwóch dni leżymy w łóżku, ona pozszywana, ja obżarta kanapkami z czosnkiem i śmierdząca, to naszym jedynym zajęciem jest szperanie w internecie. Ja planuje naszą marcowo/kwietniową wycieczkę na Sulawesi (napaliliśmy się straszliwie na Una Una, bo od ostatniej mojej wizyty na Togeanach, powstał tam resorcik i stał się naszym Togeanowym celem:). Potem pewnie polecimy na Moluki, ale kto tam wie, co wymyślimy. Szukam więc blogów, inspiracji i wszelkiego rodzaju natchnienia, a Sudoq dochodzi do siebie.

Screen shot 2016-03-04 at 14.53.53

Pośród poszukiwań wpadł mi w ręce artykuł małżeństwa Kanadyjsko – Amerykańskiego, o programie w Malezji dla obcokrajowców, którzy chcieliby się tam przenieść i nie wyjeżdżać co trzy miesiące, żeby odnowić pobyt.

Piszą więc, o tym, że to świetny wybór dla obywateli calego świata, średniej klasy, nieważny jest wiek, rasa, wyznanie etc. –> czyli My jesteśmy do tego programu idealni.

mm2h

Więc, ja już w mojej głowie przeprowadzam się na Tioman, już po kolei sprzedaję moje i Adasia dobra na Alegro, obliczam, kalkuluje, już właściwie jestem jedną nogą w Malezji (co nie jest do końca nie prawdą, bo 9 marca tam wylądujemy). Już układam plan agitacji i przekonania Adasia, że mieliśmy mieszkać w Indonezji, ale możemy zacząć od Malezji, bo język podobny i niedaleko. Już zaczynam się bić z myślami czy może lepiej pomieszkać najpierw w Kuala Lumpur i popracować przy Malajskim Masterchef’ie albo The Voice of Malasia, nawet myślę już jak ściągnąć ekipę ostatniego programu, przy którym pracowałam do Malezji, jednocześnie docieram do strony programu.

Dobra, aplikacja na ten rok się już zakończyła… ale, ale to nie problem, bo przecież i tak muszę wrocić w maju, bo już się zobowiązałam, że popracuje przy następnym programie o spełnaniu marzeń, więc co się odwlecze to nie uciecze, rok 2017 albo 2018 na przeprowadzkę też będzie świetny.

Sprawdzam opis programu i zacieram ręce:

Malaysia My Second Home (MM2H) Programme is promoted by the Government of Malaysia to allow foreigners who fulfill certain criteria, to stay in Malaysia for as long as possible on a multiple-entry social visit pass.
The Social Visit Pass is initially for a period of ten (10) years, and is renewable.
It is open to citizens of all countries recognised by Malaysia regardless of race, religion, gender or age. Applicants are allowed to bring their spouses and unmarried children below the age of 21 as dependants.

Aż docieram to podpunktu „Terms & Conditions”

Applicants are expected to be financially capable of supporting themselves on this programme in Malaysia. –> NIE SPODZIEWAŁAM SIĘ, ŻE MOŻE BYĆ INACZEJ. MAM W GŁOWIE PLAN NA WYNAJEM MIESZKANIA, POZA TYM BĘDZIEMY PRZECIEŻ PRACOWAĆ. 

Upon application:

    • Applicants aged below 50 years are required to show proof of liquid assets worth a minimum of RM500,000 and offshore income of RM10,000 per month. For certified copy(s) of Current Account submitted as financial proof, applicants must provide the latest 3 months’ statement with each month’s credit balance of RM 500,000. –> NO I CO… JAKA KLASA ŚREDNIA… PRZECIEŻ KLASA ŚREDNIA NIE DOSTAJE CO MIESIĄC 10.000 PLN (RM = PLN), JUŻ NIE MÓWIĘ O 500.000 PLN NA KONCIE NA START… 

    • Applicants aged 50 and above may comply with the financial proof of RM350,000 in liquid assets and off shore income of RM10,000 per month.  For certified copy(s) of Current Account submitted as financial proof, applicants must provide the latest 3 months’ statement with each month’s credit balance of RM 350,000. For those who have retired, they are required to show proof of receiving pension from government RM 10,000 per month. –> TEN PUNKT DOTYCZYŁBY MOJEJ MAMY… ALE NIESTETY ONA TEŻ 10.000 PLN EMERYTURY MIESIĘCZNIE OD NASZEGO RZĄDU NIE DOSTANIE…

    • Approved participant who has purchased and own property which was bought at RM1 million and above in Malaysia may state his/her intention in letter of application during submission to lower down basic fixed deposit requirement.

 

ROzmazana

Jednak nie jesteśmy Amerykańską klasą średnią… Ameryka to jednak Ameryka… Trzeba zatem wyjechać „na Polaka”, co trzy miesiące wyjeżdżać z Malezji i wracać. Chodźby na jeden dzień na Green Curry do Thaia, albo do tego strasznego Singapuru…

Dobra podejmuję decyzję, że jednak nie będziemy korzystać z tego programu…

Ale jak się zdenerwuję to mam jeszcze w zanadrzu taki pomysł i Wam też go polecam, bo można zacząć od zaraz i coś fajnego wybudować, albo posprzątać, albo w ogóle pomóc i posiedzieć z dala od zimna :)

ALL HAND WOLONTARIAT

 

Dodaj komentarz